Ako sa zjavil mesiac na oblohe

Mesačný príbeh o smutnom slnku a dobrosrdečnej princeznej Sulaymin, tak ako ho za dávnych čias starý Filipínci rozprávali.

V rubrike Mesačný príbeh alebo príbeh na tento mesiac budeme listovať v knihách detských i dospeláckych a hľadať tam, ako už názov poličky v Lunárnom kabinete naznačuje, staré príbehy a rozprávania, ktorých  hlavnou postavou bude Mesiac. Čaká nás bádanie a prekvapivé objavy.

Usilovní knižní škriatkovia s nadšením obracali stránky, hľadali a študovali až objavili poklad z ďalekých Filipín s príbehmi, v ktorých sa dozvieme ako vzniklo slnko, mesiac i hviezdy, alebo prečo slnko svieti jasnejšie ako mesiac. Dnes si z knihy Čarodejný strom, filipínske rozprávky vyberieme rozprávanie o tom, Ako sa zjavil mesiac na oblohe.

Ako sa zjavil mesiac na oblohe

Povráva sa, že kedysi dávno nebolo ešte mesiaca. Slnko bolo smutné a zasmušilo pozeralo na svet. Všetci ho uznávali za kráľa, ale ono sa tomu netešilo, lebo žilo samo, bez kráľovnej. Keď sa ráno zobudilo, mračilo sa na celý svet a popoludní sa užialené ponáhľalo odpočívať. Bolo skúpe na svetlo a ľudia tým veľmi trpeli. Dni boli pochmúrne, na poliach sa málo urodilo a ľudia nemali čo jesť.

Na ostrove žil jeden datu*. Poddaní ho ustavične domŕzali nárekmi, že kráľ Slnko svieti veľmi slabučko, a preto je zlá úroda. Napokon datu stratil trpezlivosť, dal zvolať všetkých svojich radcov a prikázal im, aby niečo vyhútali. Radcovia sa dlho radili, až sa napokon rozhodli obrátiť na mudrca, aby sa pozhováral so Slnkom

Tak sa aj stalo. Najstarší a najváženejší mudrc ich kmeňa vyskúšal všetko, aby sa dozvedel, prečo Slnko dáva ľudom málo svetla. Vďaka mudrcovi sa datu dozvedel, že kráľovi Slnku sa cnie po kráľovnej. A že Slnko chce, aby sa kráľovnou stala jediná datuova dcéra, lebo jeho žena musí byť z kráľovského rodu.

Datu usúdil, že Slnko žiada priveľa. Priveľmi mal rád svoju jedinú dcéru, než aby sa s ňou rozlúčil, a navyše bola jedinou dedičkou kráľovstva. Nahneval sa datu, a čo ako ho radcovia prehovárali, odmietol dať svoju dcéru Slnku za ženu. A poddaní sa čoraz väčšmi sťažovali a nariekali.

Pred svojou dcérou Sulaymin datu všetko zatajil. A vydal prisny rozkaz, aby o tom pred ňou nik nehovoril. Sulaymin mala dobré srdce, všetci v paláci ju mali radi a nik sa s ňou nechcel rozlúčiť. Raz sa Sulaymin išla so svojou priateľkou poprechádzať k a tu postretli cestou žobráka. Sulaymin ho zastavila a spytovala sa prečo žobre. Žobrák nevedel, kto pred ním stojí, a tak jej porozprával o želaní Slnka, a Sulaymin videla, že iba ona môže zachrániť svoj kmeň pred krutým osudom.
»Nemôžem sa dívať na toľké trápenie!« zvolala Sulaymin, ked žobrák dorozprával. »Musím sa pozhovárať s otcom.«
Vrátila sa do paláca a hneď sa pobrala k otcovi. Dlho sa hádali, no datu nie a nie privoliť, tak ťažko mu bolo rozlúčiť sa s jedinou dcérou. A Sulaymin nemyslela už na nič iné, len ako zachrániť svojich poddaných. Datu v strachu, aby neprišiel o jediné dieťa, zakázal Sulaymin vyjsť za ohradu palácovej záhrady.

Raz ráno sa Sulaymin zobudila v povznesenej nálade. Prebudila aj svoje priateľky a na ich veľký údiv sama zaniesla otcovi raňajky. Okolo poludnia si, ako obyčajne, vyšla aj s priateľkami do záhrady.
Tam sa niekoľko hodín veselo zabávali. Keď sa hrali na skrývačku,
schovala sa Sulaymin do koruny krásneho košatého stromu, ovinutého stonkami bagingu*. A div divúci! Steblá bagingu sa zrazu ovili okolo Sulayminho tela a vzápätí ju vyzdvihli k oblohe, akoby ju odvial vietor.

Odvtedy Sulaymin nikto neuzrel. No Slnko začalo svietiť a hriať tak tuho, že ľudia jasali. Radosti nebolo konca-kraja a nik nevedel, že v paláci všetci oplakávajú stratenú Sulaymin. Keď prišla noc, ľudia s údivom hľadeli na nežné svetlo, čo vychádzalo z oblohy. Bolo to svetlo mesiaca-Sulaymin, ktorá sa stala ženou potoku, kráľa Slnka.

Príbeh o tom Ako sa mesiac zjavil na oblohe v osobe krásne a obetavej Sulaymin z knihy Čarodejný strom, filipínske rozprávky s podmanivými ilustráciami Viery Bombovej je ďalšia krásna kniha z edície Z rozprávky do rozprávky.

Autor: MB,       foto: MB


Zdroj mesačného príbehu:

Čarodejný strom, filipínske rozprávky. Vybral a preložil Jozef Genzor , ilustrovala Viera Bombová, vydali Mladé letá v roku 1975 (prvé vydanie), v edícii Z rozprávky do rozprávky, edíciu viedla Mária Pullmnová.

*POZNÁMKY:

datu – starý malajský názov pre náčelníka – v stredoveku tituô občinovéhostarejšieho, teraz titul feudálnych kniežat u mohamedánskych kmeňov na juhu Filipín

baging – druh popínavej rastliny