Na Svätého Mikuláša

Vianoce, sviatky pokoja sa blížia. Ale v povetrí cítiť akési znepokojenie. Nie všetci tvorovia s bielou bradou sú tým, za čo sa vydávajú. Nosia darčeky ako láskavý Vianočný deduško, ale aká je ich pravá tvár…

Čas predvianočný adventný je čas čarovný, plný očakávania, lebo okrem Mikuláška, príde aj Ježiško a potom aj Traja králi a ako by to už len bolo, keby každý nejaký ten darček nepriniesol pre našich srdiečok potešenie. Ale skúsme trošku skromnosti do tých srdiečok vtesnať a tešiť sa z každej drobnosti, dokonca i z takej, ktorá nehrá, nesvieti, nedá sa obliecť či obuť…. Čo tak obyčajná vľúdnosť, láska, pokoj a k tomu dobrá kniha?

Ale, pozor! Nedajme sa oklamať dobrým strýčkom Mikuláškom, lebo v čase advetnom je tu zástup iných bytostí záhadných, ktoré v čase predvianočnom prichádzajú a nie všetky majú úmysly dobré. Veď sám dobrý strýčko si čerta zo sebou nosí. Lebo tých, čo neposlúchali nebude anjel obletovať, tých si čert rohatý do pekla zoberie, uhlím zahádže ba i palicou vyobšíva. A Mikuláško nie je jediný strýčko, ktorý dobrým deťom darčeky rozdáva, ale na tie zlé si kolegu s temného sveta zavolá.

A preto sa milé deti majte na pozore, aby ste nepadli príšerám z temnôt do pazúrov, aby ste ich nenahnevali, nejakú tú dobrotu im omylom nezjedli a hlavne poslúchajte! Lebo na tých neposlušných si brúsi zuby celá plejáda všakovakých prazvláštnych, divných a neposlednom rade hrôzostrašných bytostí, ktoré od najstarších čias obývajú zem a nejedna sa s obľubou zjavuje práve v čase vianočnom. Vôbec sa nečudujte, ak sa Vám pred oknom zjaví Baba Jaga, veď ju určite poznáte z Mrazíka. Toho sa držte, no buďte k nemu úctiví a zdvorilí. A takí buďte aj k Vianočným škriatkom, trollovi Stallovi, k Befane vianočnej čarodejnici, no i k vianočnému dedovi Samichlausovi, lebo somár Špinka, na ktorom sa vozí, nie je vôbec milý somárik. Úctivosť vám ale vôbec nepomôže, ak vám cestu skríži trojhlavá Grýla obluda to príšerná, neľútostná Perchta, či Krampus rohatý, ktorý práve v dnešnú noc 5.decembra zlé deti schmatne a do tmavého lesa zavlečie. A ak začujete zbesilý dupot kopýt na nočnej oblohe, zle je. Vedzte, že to nie sú Santové soby s Rudolfom v čele, ale Asgardska jazda s Odinom sediacom na osminohom koňovi. A nech vás všetci dobrí vianočný duchovia ochraňujú, aby ste ich ani jedným okom nezazreli, bo nič dobré vás v takom prípade nečaká.

Milé deti, dobra správa je, že tak ako na každú príšeru, ktorú vieme v rozprávkach poraziť a dobro zvíťazí nad zlom, aj na tieto potvory existuje účinný recept. Nie, pod posteľ sa nepozerajte a ani sa tam neschovávajte. Stačí otvoriť Vianočný beštiár, Adventný katalóg zimných príšer, kde nájdete o každej z dvadsiatich štyroch vianočných bytostí tie najdôležitejšie informácie. Zistíte nie len ako je nebezpečná a čo vám od nej hrozí, ale nájdete tam aj návod na to, ako stretnutie s ňou prežiť.

Benni Bodker s nádhernými ilustráciami Johna Kenna Mortensena našli veľmi pôsobivý, humorný a nenáročný spôsob, ako nám predstaviť vianočné povery najmä zo severnej časti Európy, ale zoznámite sa aj s postavičkami z Talianska, Španielska či Grécka. Vytvorili hierarchiu beštií, vizuálne desivé no presvedčivo náučné rozprávanie, ktoré presvedčí každého, malého i veľkého, aby v sebe našiel dostatok vôle byť dobrým a láskavým po celý rok, nebol lenivý ani lakomý, podelil sa s dobrotami a pod stromček si predsa len vypýtal aspoň jedny teplé ponožky a tak sa vyhol stretnutiu čo i len s jednou z oných strašidelných bytostí.

Beštiáre sú vo všeobecnosti aspoň pre mňa úžasným zrkadlom ľudskej predstavivosti. Akokoľvek bizarné môžu vyzerať, zachytávajú časť našej kultúry povier, opisujú bájne mýtické svorenia zvieracej i človečej podoby, ktoré pretrvali celé stáročia v príbehoch, rozprávkach a povedačkách aj pri vianočnom stole.

Vianočný beštiár môže spôsobiť rozšírené zreničky, zimomriavky a možno aj triašku z hrôzy, ktorá na Vás z každej stránky vykukne. Ale verte, že nebudete vedieť tie vypleštené očká od tých stránok odtrhnúť. A ako sami autori podotkli, s touto knihou budete proti vianočným príšerám „rozhodne vyzbrojený lepše ako s plnou hrsťou vanilkových rožkov„.

A ešte odkazujú: „Veselé Vianoce. A majte sa na pozore!“

Autor M.B, Foto: M.B.


  • Vánoční bestiář, Benni Bodker a John Kenn Mortensen, Argo, 2019