Kniha pána Verdeta

Kniha pána Verdeta

„Mesiac rastie, ubúda, na tri dni zmizne a opäť sa objaví na oblohe ako tenučký krehký kosáčik, a tým nám signalizuje konkrétny živý čas, ktorý plynie a ubieha, ktorý nás oslovuje a ktorý vieme hneď intuitívne chápať. Mesiac teda vládne času, dianiu a osudu.“

verdet_4 napísal vo svojej knihe Jean-Pierre Verdet.  Asi pred piatimi rokmi sa mi rúk dostala jeho bohato ilustrovaná  kniha Nebo, poriadok a chaos v oku lahodiacom vreckovom vydaní  a v tom čase to bolo pre mňa len oddychové čítanie. No keď sa v stratenej knižnici otvorili dvere Lunárneho kabinetu, knižný škriatovia nelenili a po intenzívnej inventúre v poličkách mi pošepli, že kniha pána Verdeta čaká na znovuobjavenie.

Jean-Pierre Verdet je francúzsky astronóm, historik astronómie, matematik a autor kníh.  Narodil sa 15.januára 1932 v Paríži, kde od roku 1963 až do 1976 študoval a pracoval na parížskom Observatóriu. Po odchode z observatória až do roku 1997 venoval polovicu svojich aktivít histórii antickej astronómie, so svojim tímom preložil latinské, grécke a arabské texty o astronómii. V oblasti histórie astronómie napísal mnoho vedeckých prác, no i knihy pre širokú verejnosť a najmä pre mládež.  Patril do tíme Pierra Marchanda, ktorý pomohol vytvoriť  Gallimard Jeunesse, vydavateľstvo detskej literatúry, ktoré je dcérskou spoločnosťou jedného z najväčších vydavateľstiev vo Francúzsku Éditions Gallimard. A práve v Gallimard Jeunesse vydal v roku 1987 Le ciel, ordre et désordre, ktorá bola preložená do 14 jazykov a k preveľkému potešeniu aj do slovenčiny. Pre Lunárny kabinet to je poklad, ktorý prináša záhadu a tajomnosť Mesiaca v celej jeho kráse. A tak s úctou k práci pána Verdeta budem do tejto kabinetnej poličky vyberať zaujímavé úryvky  o Mesiaci – vládcovi času, budeme sa s pánom Verdetom ponárať do histórie, mýtov a ľudskej obrazotvornosti.

Pozrite Zápisky z knižnice

Autor: MB,       foto: MB


Odporúčané knihy a zdroje:

Jean-Pierre Verdet, Nebo, poriadok a chaos, 1997

Wikipédia, Jean-Pierre Verdet