Cesta k Slunci a Měsíci a jiné pohádky a pověsti, Božena Němcová, 1930

Počet strán: 118
ID knihy: 14
Kategória:

Božena Němcová nazbierala počas svojho pobytu na Slovensku dostatočne veľa rozprávok, aby mohla v roku 1857 začať tieto poklady vydávať pod názvom „Slovenské pohádky a pověsti„, tak ako to slovenským národovcom sľúbila. No problémom bol však v tom, že českým čitateľom slovenská reč príliš nechutila a tak sa musela Němcová prispôsobiť trhu a upraviť texty do češtiny. V slovenčine ponechala len priamu reč, čím vznikli vskutku roztomilé texty s množstvom vysvetliviek. No a presne táto zbierka Boženy Němcovej obsahuje aj rozprávku Cesta k Slunci a Měsíci, ktorá musela byť niečím fascinujúca, pretože v roku 1930 vyšiel výber z rozprávok pod názvom Cesta k slunci a k Měsíci a jiné pohádky a pověsti, ktorá si právom našla miesto aj v Lunárnom kabinete.

Článok na knihovna.sk:

(1)Ako sa sokolík zo Slovenskej zeme k Mesiacu vybral,  2.11.2020