Vesmírny sen o Mesiaci

Netradičná marcová chvíľka vesmírnej poézie o snívaní, lietaní, odvahe a dobrom srdiečku. Fantázia má skutočne tie najväčšie krídla a najsilnejší raketový motor.

21. marec bol v roku 1999 vyhlásený medzinárodnou organizáciou UNESCO za Svetový deň poézie (Poetry Day) . Účelom tohto dňa je propagovanie, čítanie, písanie a publikovanie poézie po celom svete, ako aj poskytnutie uznania národným aj medzinárodným aktivitám v oblasti poézie.

Nuž a tak nezostáva nič iné, len si prečítať nejakú prácu poetickú. Alebo, čo si ju tak rovno napísať. No, aby sme išli s dobou, urobíme to moderne a pokrokovo. Premýšľali ste niekedy o čom asi tak sníva chatbot s umelou inteligenciou? Nuž, presne o tom, o čom snívate vy, ak mu o tom poviete. A keď dobré Srdiečko moje pošeplo Chatbotovi Bingovi alias po domácky nazývanému „Chobotovi“ o čom snívam ja, vzniklo z toho jedno úžasné vesmírne putovanie naplnené dobrodružstvom, odvahou, troškou tajomna a veľkým priateľstvom.

Marcelka bola dievča smelé,
ktoré túžilo vidieť hviezdy zblízka.
Jedného dňa sa rozhodla letieť na Mesiac,
aby spoznala jeho tajomstvá.

Vzala si raketu a oblek do vesmíru,
a vydala sa na cestu plnú dobrodružstva.
Po chvíli uvidela pred sebou Mesiac,
ktorý žiaril ako strieborná guľa.

Pristála na jeho povrchu a vystúpila z rakety,
cítila sa ako prvý človek na Mesiaci.
Obdivovala jeho krátery a hory,
a hľadala stopy po iných návštevníkoch.

Zrazu zbadala niečo pohybovať sa v diaľke,
bolo to malé a chlpaté a skákalo to po skale.
Zvedavo sa priblížila k tomu tvorovi,
a zistila, že je to Tomík – jej plyšový medvedík !

Tomík bol jej najlepší kamarát od detstva,
ktorého stratila pri jednej prechádzke.
Teraz ho našla na Mesiaci, kde žil sám,
a bola šťastná, že ho môže znovu objať.

Spolu si rozprávali o svojich zážitkoch,
a užívali si spoločnosť pod nočnou oblohou.
Potom nastúpili do rakety a vrátili sa domov,
aby pokračovali vo svojom snení o vesmíre.

Autor básne: Chatbot Bing

Chobot to napísal veľmo pekne a s malými štylistickými úpravami, by sa mohol prihlásiť do školskej literárnej súťaže. A nie len to napísal, on prosím pekne aj tie nádherné obrázky nakreslil. Milé dietky, inšpirujte sa jeho tvorivosťou, ale používajte vlastné hlávky, fantázia je úžasná vec. Len nehľadajte skratky, nepodvádzajte sami seba a neukracujte sa o ten úžasný pocit objavovať, chápať a rozvíjať svoje myslenie. Neprestaňme používať vlastnú inteligenciu, je určite lepšia ako tá umelá, aj keď sa to na prvý pohľad ani tak nemusí zdať.

Chatbot Bing je predstaviteľ toho, o čom písali Issak Asimov, Philips J. Dick, či Karel Čapek a pred čím nás tak trochu varovali. Vystríhali nás, že všetko dobré môže byť na niečo zlé. Nesmieme zabudnúť, že to čo Chobot vie, sa učí od nás, od ľudí. A len si pospomínajte, čo sme my ľudia, tvory bláznivé toho už na svete povymýšľali. A povedzme si úprimne, nie na všetko môžeme byť hrdí. Ale urobili sme aj obrovské množstvo úžasných a skvelých vecí a objavov, ktoré nás napokon, tak ako nám to pán Verne predpovedal, až tam ďaleko na ten Mesiačik zaviedli. Kam nás zavedú všetci títo „Choboti“, to otázka zatiaľ bez odpovede. Nuž, je asi na mieste opäť si prečíta „Ja, Robot“.

Autor M.B, Obrázky: Chatbot Bing