Ako vznikol mesiac

Mesačný príbeh starých Maorov o zvedavých ženách, ktoré chceli stoj čo stoj ešte za živa vidieť, ako vyzerá podsvetie a ako pri tom mesiac stvorili.

V rubrike Mesačný príbeh alebo príbeh na tento mesiac budeme listovať v knihách detských i dospeláckych a hľadať tam, ako už názov poličky v Lunárnom kabinete naznačuje, staré príbehy a rozprávania, ktorých  hlavnou postavou bude Mesiac. Čaká nás bádanie a prekvapivé objavy.

Usilovní knižní škriatkovia s nadšením obracali stránky, hľadali a študovali a očká sa im rozžiarili, keď narazili na náš prvý príbeh. A keďže títo malí knihomoli sú veľmi poriadkumilovní a chcú mať na poličkách poriadok, ideme pekne od začiatku rozprávaním o tom,  Ako vznikol mesiac z knihy Obrova stupaj, maorijské rozprávky.

Ako vznikol mesiac

Ženy boli zvedavé už i za dávnych čias. Ich zvedavosť bola taká silná, že často premohla i strach. Ktorési dve Maorky chceli stoj čo stoj ešte za živa vidieť, ako vyzerá podsvetie. A tak si prichystali sušenej kumary jedného krásneho dňa sa vypravili na cestu do Te Reingy. Te Reinga je najsevernejší výbežok Nového Zélandu, odkiaľ sa mŕtvi vydávajú na cestu do Hawaiki, ríše predkov. Obidve zvedavice sa spustili po dlhom koreni prastarej pohutakuwy do jaskyne. Keď dosiahli dno, oddýchli si vydali sa do hlbín zeme. Nič nedbali na tmu, hoci Maoriovia sa tmy a noci báli, a po čase naozaj zazreli v diaľke akési svetielko. Pridali do kroku a čo nevidia: okolo ohníka sedia traja sivovlasí duchovia. Maorky vedeli, že je to posvätný oheň, preto si z neho pýtali uhlíkov. No duchovia nechceli o tom ani počuť. Vtedy jedna vzala sušenú kumaru, priskočila k ohňu, a kým sa duchovia spamätali, uchmatla z pahreby najväčší uhlík a namiesto neho ta hodila kumaru. Duchov to tak poplietlo, že sa za ňou rozbehli až o hodnú chvíľu. Žena už chcela vybehnúť z jaskyne, keď ju duchovia zdrapili za pätu. Ale v tej chvíli Maorka napla všetky sily a vyhodila posvätný oheň vysoko do oblakov. Uhlík letel tak ďaleko, až sa zapichol do oblohy a od tých čias tam zostal ako mesiac.

Chcete vedieť, prečo v niektoré noci mesiac vôbec nevychádza? Zakrátko nato, ako Maui spomalil beh slnka po nebi, pohádal sa s príbuznými. A preto občas, keď ich chce nazlostiť, prikryje mesiac rukou, aby na svet zaľahla čierňava noci.

V roku 1959 sa na policiach kníhkupectiev objavila kniha, ktorá otvorila brány, zapriahla kočiare, vypravila lode a zobrala nás na úžasnú cestu „Z rozprávky do rozprávky“. A pravdepodobne* práve vtedy urobilo vydavateľstvo Mladé letá skvelé ba priam čarovné rozhodnutie a začalo s rovnomennou edíciou „Z rozprávky do rozprávky“, v ktorej za viac ako 30 rokov trvania vyšlo množstvo prekrásnych titulov.  Nádherné rozprávky, báje, povesti zo všetkých kútov sveta, krajín známych, no i príbehy z tých najtajuplnejších miest, pri ktorých malí aj veľkí zatajujú dych a precestujú Európu, Ázia, Tichomorie, odskočia do Austrálie či k Indiánom do Ameriky. Rozprávania vážne i  zábavné nie len o boji dobra so zlom, o ľudskej múdrosti a hlúposti, o živote a prežití  ale i o záhadách prírody a vesmíru. Táto pôvodná edícia sa vyznačoval ešte jednou výnimočnosťou. Na jej spracovaní sa podieľali skvelí spisovatelia a ilustrátori. Mená ako Viktor Krupa, Peter Glocko či Elena Chmelová sú zárukou kvality príbehov, ktoré sú v knihách pútavo vyrozprávané. A zážitok z ich čítania umocnia  ilustrácie takých majstrov ako Albín Brunovský, Vincent Hložník alebo Viera Bombová.

A práve Viera Bombová a Viktor Krupa pripravili v skutku mimoriadnu a  vizuálne pôsobivú knihu Obrova stupaj, z ktorej je aj naša prvá mesačná poviedka „Ako vznikol mesiac„. Obaja autori spolupracovali aj na ďalších knihách z tejto edície, takže sa s nimi nestretávame posledný krát a určite sa máme na čo tešiť.

Autor: MB,       foto: MB


Zdroj mesačného príbehu:

Obrova stupaj, maorijské rozprávky. Vybral a preložil, Viktor Krupa, ilustrovala Viera Bombová, vydali Mladé letá v roku 1967 (prvé vydanie), a 1975 (druhé vydanie) v edícii Z rozprávky do rozprávky, edíciu viedla Elena Slobodová.

*K zahájeniu edície píšem „pravdepodobne“ preto, že doposiaľ sa mi podarilo objaviť v edícii  knihy vydané od 1959. Nie je mi ani presne jasné, či a kedy oficiálne edícia skončila. Do dnešného dňa sa objavujú knihy i audio knihy s názvom Z rozprávky do rozprávky. Ale s knižnými škriatkami budem pátrať ďalej a možno sa dopracujeme k presnejším informáciám.