Prečo je slnko jasnejšie ako mesiac

Poučný príbeh o tom, ako stvoriteľ Bathala svoje deti ľúbil a ako sa tie potom kyjakmi pobili o vládu nad svetom.

V rubrike Mesačný príbeh alebo príbeh na tento mesiac budeme listovať v knihách detských i dospeláckych a hľadať tam, ako už názov poličky v Lunárnom kabinete naznačuje, staré príbehy a rozprávania, ktorých hlavnou postavou bude Mesiac. Čaká nás bádanie a prekvapivé objavy.

Večný spor dvoch nebeských telies sprevádzajúcich naše kroky dňom i nocou má v starých príbehoch rôznych kultúr všakovaké ba priam neuveriteľné dôvody. Už sme si čítali trochu strašidelné rozprávanie o tom, Prečo sa Slnce a Mesiac neznášajú a malí knižní škriatkovia, našli ďalší príbeh, ktorým v krajine tisícich ostrovov zvanej Filipíny vysvetľovali, prečo krásna Luna tak slabo svieti.

Prečo je slnko jasnejšie ako mesiac

Stvoriteľ sveta Bathala mal syna Apolakiho a dcéru Mayari. jasné oči Bathalových detí osvecovali zem, a tak ľudia, zvery, vtáky i ryby dobre videli a pociťovali vďačnosť k Apolakimu i k Mayari.

Aj Bathala veľmi ľúbil svoje deti a sprevádzal ich na prechádzakach po nebeských nivách. Apolakiho a Mayarine oči žiarili neprestajne, a preto bol na zemi večný oheň.

Onedlho starý Bathala zoslablo a umrel. Po jeho smrti sa začali Apolaki a Mayari škriepiť, lebo každý chcel vládnuť na svete sám. „Som muž, a preto sa stanem ja otcovým následníkom,“ vyhlásil Apolaki. „Budem vládnuť svetu, či sa ti to páči alebo nie.

V Mayarinych očiach sa zablysla zloba a odvrkla: „Som takisto otcovo dieťa ako ty. Nastúpim po ňom na trón, či sa ti to páči alebo nie.

Súrodenci sa čoraz väčšmi škriepili a hnevali na seba. Napokon schytili drevené kyjaky a začali sa biť. V zápale boja Apolaki udrel Mayari do tváre tak, že oslepla na jedno oko.

Keď Apolaki videl, čo spravil, všetko oľutoval a povedal: „Nebime sa už, sestrička. Rozdeľme otcovo kráľovstvo na dvoje. Vládnime striedavo a zostaňme naďalej priateľmi.

Mayari privolila a odvtedy Apolaki, ktoré ho dnes voláme Slnko, vládne nad svetom vo dne. Mayari, ktorej vravíme Luna alebo Mesiac, vládne v noci. Keď vystúpi na trón Apolaki, svet zaplaví teplá žiara, vychádzajúca z obidvoch jasných očí. Keď zase vládne Mayari, svet sa ponorí do chladivého, matného svitu, lebo Mayari je na jedno oko slepá.

Príbeh o tom Prečo je slnko jasnejšie ako mesiac je ďalším z knihy Čarodejný strom, filipínske rozprávky sprevádzaný podmanivými ilustráciami Viery Bombovej.

Autor: MB,       foto: MB


Zdroj mesačného príbehu:

Čarodejný strom, filipínske rozprávky. Vybral a preložil Jozef Genzor , ilustrovala Viera Bombová, vydali Mladé letá v roku 1975 (prvé vydanie), v edícii Z rozprávky do rozprávky, edíciu viedla Mária Pullmnová.