Adventné prekvapenia

Jedno skoré novembrové ráno, som videla padať hviezdu. Obloha bola ešte celkom tmavá a mesiačik tajomne visiaci v jej nekonečne, ju stále strážil. V ten čarovný moment ma zalial radostný pocit, bolo to znamenie. Ježiško príde.

V prítmí izby veselo poskakoval plamienok sviečky a dával na známosť , že už je tu čas tajuplného očakávania, čas pôvabných snov, čas dobrosrdečných myšlienok, čas adventný. Bola prvá a vôbec sa necítila osamotená, o týždeň sa k nej pridala druhá a tretia a čoskoro bude svietiť aj štvrtá krásavica a to bude už len malilinký krôčik od Jeho príchodu.

Vianoce sú krásne v tom, že aj napriek obrovskému balvanu konzumu valiaceho sa na nás z každej možnej strany, ktorý gniavi všetko prirodzené o čom Vianoce majú byť, sa predsa len v ľuďoch prebúdza to pekné, čo v sebe majú. A občas je to v nich dobre ukryté a zahádzané hrubou vrstvou nánosu ľahostajnosti, povrchnosti a chronického nedostatku času. No ten tichý hlások ľudskej láskavosti sa vždy nejak tajomne prederie na povrch, zhlboka sa nadýchne a užíva si voľnosť, úžasnú voľnosť anjela, ktorý nepozná hranice a s naširoko rozprestretými krídlami si lieta v nekonečne. A je naozaj príjemné vidieť, že aj zachmúrené, unavené, ustráchané a životom utrápené tváre sa aspoň na malú chvíľu naplnia úsmevom, šťastím a dobrotou.

Vianoce sú nádherné a ak ich človek pochopí, s úľavou si vychutnáva pokojné obdobie roka, ktoré mu pomôžu vidieť hlbšie do ľudských sŕdc a myseľ mu zaplní prívetivosť a žičlivosť. A aké by to bolo adventné obdobie bez prekvapenia skrytého v okienkách adventného kalendára. A nemusí to byť sladkosť či čokoládka, ktorá poteší mlsný jazýček. Aj dušičku vieme potešiť, ak sa nám adventným kalendárom stane kniha s krásnymi príbehmi, ktoré sa pod svetlom nočnej lampy menia na čarovný svet Vianoc.

Snehová sestra, Príbeh o Vianociach

Keď som sa pred Vianocami potulovala po kníhkupectve Snehová setra žiarila na poličke ako skvost kráľovského pokladu. Ospravedlňte moje nadšenie, no na tomto mieste mi nedá inak, ako prirovnať prekrásnu červenonozlatú obálku Snehovej sestry k vilímkovským vydaniam Julesa Verna, pri ktorom zaostrí každé vycibrené oko obdivovateľa starých dobrých verneoviek. Kniha však má nielen príťažlivú obálku, ukrýva aj nádherné ilustrácie Lisy Aisato dokonale dokreslujúce dej a vyžarujúce neuveriteľnú energiu príbehu. Začítať sa do tejto knihy je také ľahučké, pohltí vás od prvej stránky a neviete prestať čítať. Nórska spisovateľka Maja Lunde napísala v 24 kapitolách úžasný príbeh Vianoc. Nechýba v ňom tajomnosť , ktorá vás donúti na chvíľku zatajiť dych, pozrieť sa pre istotu pod posteľ a v tichu počúvať, či sa niečo čudesné nedeje aj u Vás doma. A keď ten pocit jemného strachu pominie, pocítite lásku a s ňou prichádza radosť i smútok. Autorka veľmi citlivo a umne s ohľadom na krehkosť detskej duše približuje tému straty tých najbližších. Hlboký smútok Julianových rodičov zo smrti jeho sestry Juni ukazuje trápenie, no aj ohromujúcu silu rodiny, jej súdržnosti, pochopenie a lásku. Priateľstvo Juliana a Hedvigy je čímsi podmanivé a čímsi zvláštne, dáva životu rozprávkovú krásu a nádej. Hedviga je stelesnením detskej bláznivosti a Vianoce v jej podaní sú také rozžiarené, prítulné a tak nádherne voňavé, že si neprajete nič iné, len aby už boli konečne tu.

Vianočné mystérium

Čarokrásny príbeh strateného dievčatka Elisabet prináša Vianočné mystérium od nórskeho spisovateľa Josteina Gaardera s podmanivými ilustráciami Vlada Krála. Malý Joachim, tak ako každé dieťa, túži po adventom kalendári, no tentokrát mu náhoda či osud ponúka kalendár neobyčajný, zvláštny, skrývajúci tajomstvo. A s každým otvoreným okienkom začína Joachim odkrývať ďalší a ďalší kúsok príbehu malej Elisabet a spolu s ňou v žiari Betlehemskej hviezdy putuje späť v čase, spoznáva históriu, neznáme krajiny a magický príbeh troch kráľov a narodenia Ježiška. Vianočné mystérium je rozprávkovo pôvabné, jeho 24 príbehov ozvláštni čas adventný, spomalí jeho plynutie a zázračne nás privedie až k Štedrému dňu. A aj keď pod stromčekom nenájdeme zlatu, myrhu a kadidlo, nech Vianočné mystérium prinesie do každého príbytku veselosť a lásku – C+M+B Christus mansionem benedicat – Boh nech žehná tento dom.

A tak, ako k nám z ďalekého Nórska prileteli tieto dve adventné prekvapenia, nech k vám s nimi priletí šťastie, pokoj a nádherné chvíle strávené pri ich čítaní. S vierou, že Ježiško príde, prajem krásne Vianoce!


Autor: MB foto: MB

Zdroj k témeadventnej:

Maja Lunde, Snehová sestra (Príbeh o Vianociach), Tatran, 2019

Jostein Gaarder , Vianočné mystérium, Artforum, 2012